L08051R8DEWTR\3
DigiKey Part Number
L08051R8DEWTR\3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L08051R8DEWTR\3
Description
FIXED IND 1.8NH 1A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 nH Unshielded Thin Film Inductor 1 A 60mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L08051R8DEWTR\3 Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 450MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
450 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±0.5nH
Size / Dimension
0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.04mm)