KGM05BS70G225MH
DigiKey Part Number
478-KGM05BS70G225MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05BS70G225MHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05BS70G225MHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05BS70G225MH
Description
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGM05BS70G225MH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)