FMA6E0153K02L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 6.960
Datasheet
TDK
0.015 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
FMA6E0153K02L
DigiKey Part Number
478-9675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMA6E0153K02L
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FMA6E0153K02L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V