FFWE6K0107K--
DigiKey Part Number
478-9666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFWE6K0107K--
Description
CAP FILM 100UF 10% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600 µOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.307" Dia (84.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - DC
600V
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)