FFB16A0335K--
DigiKey Part Number
478-2604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFB16A0335K--
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 720VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 120V 720V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFB16A0335K-- Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.224" L x 0.512" W (31.10mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
120V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
720V