F980G336MM
DigiKey Part Number
F980G336MMAVX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F980G336MM
Description
CAP TANT 33UF 20% 4V 0603
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 0603 (1608 Metric) 4Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F980G336MM Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
4 V