F971D685MCCHT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.557
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm
F971D685MCCHT3
DigiKey Part Number
478-12095-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F971D685MCCHT3
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 2312
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F971D685MCCHT3 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
20 V
Features
Automotive, High Reliability
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C