F951D685KAAAQ2
DigiKey Part Number
F951D685KAAAQ2AVX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F951D685KAAAQ2
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 20V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 1.5Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
20 V