F930J686MAA
DigiKey Part Number
478-8189-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F930J686MAA
Description
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 2Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F930J686MAA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V