F921C106MBA
DigiKey Part Number
F921C106MBAAVX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F921C106MBA
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F921C106MBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.134" L x 0.110" W (3.40mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V