F750J687KRC
DigiKey Part Number
F750J687KRCAVX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F750J687KRC
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 120mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F750J687KRC Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
6.3 V