F721C476KRC
DigiKey Part Number
F721C476KRCAVX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F721C476KRC
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2824 (7260 Metric) 800mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F721C476KRC Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
16 V