F0402E1R50FSTR
DigiKey Part Number
478-2856-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2856-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2856-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0402E1R50FSTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.03
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W x 0.016" H (1.00mm x 0.55mm x 0.40mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.06 Ohms