CWR29JC336KCHC
DigiKey Part Number
1010-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR29JC336KCHC
Description
CAP TANT 33UF 10% 20V 2915
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2915 (7338 Metric) 180mOhm
EDA/CAD Models
CWR29JC336KCHC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V
Failure Rate
C (0.01%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm