Image for CCR09CG510JR is not available
CCR09CG510JR
DigiKey Part Number
478-CCR09CG510JR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR09CG510JR
Detailed Description
51 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR09CG510JR Models
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C