Image for CCR09CG101FR is not available
CCR09CG101FR
DigiKey Part Number
478-CCR09CG101FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR09CG101FR
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor CG Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCR09CG101FR Models
Category
Applications
Mfr
Failure Rate
R (0.01%)
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C