CCR07CG392GR
DigiKey Part Number
478-CCR07CG392GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR07CG392GR
Detailed Description
3900 pF ±2% 200V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR07CG392GR Models
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.480" L x 0.140" W (12.19mm x 3.56mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.140" (3.55mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C