CCR07CG223JM
DigiKey Part Number
478-CCR07CG223JM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR07CG223JM
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor CG Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCR07CG223JM Models
Category
Applications
Mfr
Failure Rate
M (1%)
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.480" L x 0.140" W (12.19mm x 3.56mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.140" (3.55mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C