Image for CCR06CG562GR is not available
CCR06CG562GR
DigiKey Part Number
478-CCR06CG562GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR06CG562GR
Detailed Description
5600 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR06CG562GR Models
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C