CCR06CG392FR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for CCR06CG392FR is not available
CCR06CG392FR
DigiKey Part Number
478-CCR06CG392FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR06CG392FR
Detailed Description
3900 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR06CG392FR Models
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C