CCR06CG152FR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for CCR06CG152FR is not available
CCR06CG152FR
DigiKey Part Number
478-CCR06CG152FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR06CG152FR
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor CG Radial
Datasheet
EDA/CAD Models
CCR06CG152FR Models
Category
Applications
Mfr
Failure Rate
R (0.01%)
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C