Image for CCR05CJ6R2DP is not available
CCR05CJ6R2DP
DigiKey Part Number
478-CCR05CJ6R2DP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR05CJ6R2DP
Detailed Description
6.2 pF ±0.5pF 200V Ceramic Capacitor CJ Radial
EDA/CAD Models
CCR05CJ6R2DP Models
Failure Rate
P (0.1%)
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C