Image for CCR05CG911GR is not available
CCR05CG911GR
DigiKey Part Number
478-CCR05CG911GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR05CG911GR
Detailed Description
910 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR05CG911GR Models
Failure Rate
R (0.01%)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C