CCR05CG561GSV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for CCR05CG561GSV is not available
CCR05CG561GSV
DigiKey Part Number
478-CCR05CG561GSV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR05CG561GSV
Detailed Description
560 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor CG Radial
Datasheet
EDA/CAD Models
CCR05CG561GSV Models
Failure Rate
S (0.001%)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C