CCR05CG101JRTR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for CCR05CG101JRTR2 is not available
CCR05CG101JRTR2
DigiKey Part Number
478-CCR05CG101JRTR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR05CG101JRTR2
Detailed Description
100 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR05CG101JRTR2 Models
Failure Rate
R (0.01%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C