BQ014I0102K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
BQ014I0102K
DigiKey Part Number
478-3388-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ014I0102K
Description
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BQ014I0102K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - DC
400V