BF014D0104MDC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Similar
TDK
0.1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
BF014D0104MDC
DigiKey Part Number
BF014D0104MDC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF014D0104MDC
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BF014D0104MDC Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - DC
63V