AU103C106KA72A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Knowles Novacap
In Stock: 8.855
Datasheet
10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
AU103C106KA72A
DigiKey Part Number
AU103C106KA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU103C106KA72A
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AU103C106KA72A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.79mm)