AR30GC472K4R
DigiKey Part Number
478-7854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR30GC472K4R
Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR30GC472K4R Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C