AQ11EM100GA7ME
DigiKey Part Number
AQ11EM100GA7ME-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ11EM100GA7ME
Description
CAP CER 10PF 150V 0505
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±2% 150V Ceramic Capacitor M 0505 (1313 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AQ11EM100GA7ME Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)