APZ0609471M006R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APZ0609471M006R
DigiKey Part Number
478-APZ0609471M006RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-APZ0609471M006RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-APZ0609471M006RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APZ0609471M006R
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.386" (9.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm