600F181FT250XT
DigiKey Part Number
478-600F181FT250XTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
600F181FT250XT
Description
CAP CER 180PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)