5SR103ZAJAI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF -20%, +80% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
5SR103ZAJAI
DigiKey Part Number
5SR103ZAJAI-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5SR103ZAJAI
Description
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)