08055U9R1CAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6.231
Datasheet
9.1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
08055U9R1CAT2A
DigiKey Part Number
08055U9R1CAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055U9R1CAT2A
Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055U9R1CAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)