08055J180GBTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
18 pF Thin Film Capacitor 50 V 0805 (2012 Metric)
08055J180GBTTR
DigiKey Part Number
08055J180GBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055J180GBTTR
Description
CAP THIN FILM 18PF 50V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
08055J180GBTTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
18 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.044" (1.13mm)