08055J0R3ABTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
0.3 pF Thin Film Capacitor 50 V 0805 (2012 Metric)
08055J0R3ABTTR
DigiKey Part Number
08055J0R3ABTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055J0R3ABTTR
Description
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
08055J0R3ABTTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
0.3 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Tolerance
±0.05pF
Height - Seated (Max)
0.044" (1.13mm)