08055F102K4T2A
DigiKey Part Number
478-KAM21BR81H102KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAM21BR81H102KTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAM21BR81H102KTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055F102K4T2A
Description
CAP CER 1000PF 50V X8R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
08055F102K4T2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)