08055A240GAT2A
DigiKey Part Number
478-12773-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12773-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12773-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055A240GAT2A
Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
08055A240GAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)