08053J330FBTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
33 pF Thin Film Capacitor 25 V 0805 (2012 Metric)
08053J330FBTTR
DigiKey Part Number
08053J330FBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08053J330FBTTR
Description
CAP THIN FILM 33PF 25V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08053J330FBTTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
33 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.044" (1.13mm)