08053C563KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 14.610
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
0.056 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08053C563KAT2A
DigiKey Part Number
08053C563KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08053C563KAT2A
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08053C563KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)