08053C104KA76A
DigiKey Part Number
478-08053C104KA76A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08053C104KA76A
Description
CAP CER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
08053C104KA76A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Features
Gold Flash Termination
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)