06036A2R2KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 77
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 3.211
Datasheet
In Stock: 0
2.2 pF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
06036A2R2KAT2A
DigiKey Part Number
06036A2R2KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06036A2R2KAT2A
Description
CAP CER 2.2PF 6.3V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
06036A2R2KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)