Image for KPCIEX-T164-1BK is not available
KPCIEX-T164-1BK
DigiKey Part Number
2092-KPCIEX-T164-1BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPCIEX-T164-1BK
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KPCIEX-T164-1BK Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Kycon, Inc.
Features
Board Guide, Locking Ramp
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
164
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.039" (1.00mm)