Image for KPCIEX-SM1-64BK is not available
KPCIEX-SM1-64BK
DigiKey Part Number
2092-KPCIEX-SM1-64BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPCIEX-SM1-64BK
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KPCIEX-SM1-64BK Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Kycon, Inc.
Features
Cap, Locking Ramp
Series
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
64
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic, Glass Filled
Pitch
0.039" (1.00mm)