Image for K22XHT-C37S-N is not available
K22XHT-C37S-N
DigiKey Part Number
2092-K22XHT-C37S-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K22XHT-C37S-N
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K22XHT-C37S-N Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Phosphor Bronze
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C