NS22-DM-L2C2A2B
DigiKey Part Number
5055-NS22-DM-L2C2A2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NS22-DM-L2C2A2B
Description
22mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 4PST-2NO/2NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
250 V
Mfr
Actuator Type
Rectangular, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Red, Green
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
3A (AC), 270mA (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V