NF30-BA3CW11
DigiKey Part Number
5055-NF30-BA3CW11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF30-BA3CW11
Description
30mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
White
Series
Illumination Type, Color
LED, White
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP40
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
On-Off, Off-On
Mechanical Life
300,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)