NF25W-PEMG11
DigiKey Part Number
5055-NF25W-PEMG11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF25W-PEMG11
Description
SWITCH E-STOP 6A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch SPST-NO + SPST-NC Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Manufacturer
KOINO
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
125 V
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Termination Style
Screw Terminal
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Circuit
SPST-NO + SPST-NC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C