NF25W-BER1CG22
DigiKey Part Number
5055-NF25W-BER1CG22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF25W-BER1CG22
Description
SWITCH ESTOP TWIST RESET 6A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch 4PST-2NO/2NC Panel Mount, Front Illuminated (Green)
Category
Features
Illuminated (Green)
Manufacturer
KOINO
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Series
Voltage Rating - AC
250 V
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
125 V
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Screw Terminal
Reset Operation
Twist
Circuit
4PST-2NO/2NC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
Off-On
Illumination Voltage (Nominal)
6 VDC