NF25W-BA2AB11
DigiKey Part Number
5055-NF25W-BA2AB11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF25W-BA2AB11
Description
25mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Blue
Series
Illumination Type, Color
LED, Blue
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
220 VAC
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
On-Off, Off-On
Mechanical Life
300,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)